05. Jacobus van Luijtelaar (1895-1911)

Jacobus van Luijtelaar was tussen 10 september 1895 en 1 mei 1911 burgemeester van de gemeente Nuenen, Gerwen en Nederwetten.

Jacobus Antonius van Luijtelaar is geboren in Nuenen c.a. op 9 juli 1844 en is overleden in Gestel op 28 februari 1917. Aanvankelijk was hij leerlooier van beroep. In 1889 werd Van Luijtelaar aangesteld als gemeente-ontvanger. In 1892 werd hij verkozen tot lid van de gemeenteraad. Per 10 september 1895 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Nuenen, Gerwen en Neder¬wetten. Van Luijtelaar nam wegens gezondheidsredenen per 1 mei 1911 ontslag als burgemeester.
Jacobus van Luijtelaar woonde op het Heieind (nu Park 25, restaurant Comigo) en had daar samen met zijn broer Johannes een leerlooiersbedrijf.

Als burgemeester verleende Jacobus van Luijtelaar in februari 1911 bouwvergunning voor de eerste muziekkiosk in het Park tegenover zijn woonhuis, waarvoor twee iepen gerooid moesten worden. Uit de bijbehorende stukken blijkt dat hijzelf voor de verkoop van de bomen zorgde. Jacobus van Luijtelaar was de eerste voorzitter van de NCB (Boerenbond) afdeling Nuenen c.a. die werd opgericht op 1 maart 1899. Hij was ook lid van de raad van toezicht van de Boerenleenbank. Na zijn ontslagname als burgemeester wegens gezondheidsredenen verhuisde Jacobus van Luijtelaar op 3 mei 1911 naar Stratum.

Johannes Godefridus van Luijtelaar werd in 1877 lid van de gemeenteraad en wethouder in 1890. Hij bleef wethouder en raadslid tot 3 september 1895 toen zijn broer Jacobus tot burgemeester werd benoemd. Johannes van Luijtelaar was twaalf jaar voorzitter van fanfare De Vooruitgang.

Naar burgemeester Jacobus van Luijtelaar is de Van Luijtelaargaarde vernoemd. De straatnaam is door burgemeester en wethouders van Nuenen c.a. vastgesteld bij besluit van 6 oktober 1987.

Jacobus van Luijtelaar is de vijfde burgemeester sinds de vorming van de gemeente Nuenen, Gerwen en Nederwetten per 1 januari 1821. Hij is de opvolger van Jan van Hombergh.